زیتون الکترونیک|تحلیلی بر وضعیت بازار برق صنعتی
 • مشروح کامل مقاله

  تحلیلی بر وضعیت بازار برق صنعتی

  چند ماهی است که  در بسیاری از بازار ها از جمله بازار برق صنعتی و اتوماسیون صنعتی با مسأله تهیه تجهیزات مواجه شدیم. این مسأله برای اولین بار نیست که در کشور به وجود آمده و قرار هم نیست که آخرین بار باشد که به وجود می‌آید! تحریم شدن ایران توسط بسیار از شرکت‌های معروف دنیا و نیز مشکلات گمرکی از علل اصلی وضعیت فعلی بازار است. بر همین اساس بر آن شدیم که برای بررسی بیشتر موضوع قدم در بازار بگذاریم و پای صحبت های همکاران، فروشندگان و برقکاران بنشینیم و از تجربیات آنها استفاده کنیم و ببینیم وضعیت فعلی چگونه است و در این شرایط چه باید کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

  فروشنده‌ای از تهران در این رابطه به تشریح وضعیت فعلی بازار پرداخت و گفت که بسیار از اجناس و تجهیزات برق صنعتی که قبلا به راحتی وارد می‌شده  اما مدتی است که به علت تحریم‌ها این اجناس بسیار کمیاب شده است.  مدیر فروشی که خود نمایندگی دلتا را در اختیار داشت وضعیت مشابهی را برای بازار ترسیم کرد و می گفت اجناسی هم که الان موجود هست برخی از دلالان از راه هوایی وارد می‌کنند که در صورت با قیمت دلخواه خود می‌فروشند. نکته جالب این بود که برخی از شرکت‌های مطرح مانند اشنایدر از همان روز شروع دوره جدید تحریم‌ها نمایندگی‌های خود را تعطیل کردند. در ادامه گشت و گذار در بازار و صحبت با دیگر فعالان بازار هم،  این گفته‌ها را تأیید می‌کرد.

  اما سوال اصلی پیش می‌آید که در این شرایط چه باید کرد؟ مشاهدات بازار نیز نشان داد که برای جبران نیاز بازار برخی راه دلالی را در پیش گرفته و همان اجناس را با توجه به نواسانات نرخ ارز به قیمت دلخواه بفروش می‌رسانند. ولی عده ای دیگر  باز دست به دامان چینی‌ها شدند و هر جنس با قیمت پایین را وارد می‌کنند و توجهی به کیفیت و کارایی محصول ندارند و تنها قیمت را ملاک خود قرار می‌دهند.

  یکی از برقکاران که سابقه طولانی در اتوماسیون صنعتی داشت عنوان داشت که برندهایی مثل دلتا را خود ما برقکارها بزرگش کردیم آنقدر که دیگر حتی حاضر نبودیم برخی از معایب آن را نسبت به دیگر برندها مانند مین ول داشت ببینیم و حالا این برندها اینچنین جواب طرفداری از آنها را به مشتریان خود می‌دهند!!! حال که برخی از تجهیزات صنعتی با برندهایی مثل دلتا وضعیتی چنین دارند و از سویی کالای ارزان قیمت چینی ،کیفیت لازم را ندارند راهی وجود دارد که اولا مسأله‌ای مانند تحریم‌ها این چنین اثری روی آن نگذارد و ثانیا محصولاتی با کیفیتی مانند دلتا داشت و ثالثا قیمت مناسبی داشته باشند؟!

  راهکار چیست؟

  با بررسی دقیق‌تر موضوع و موضوعات مشابه نمی توان به راه‌حل‌های موقت اکتفا نمود بلکه باید راه حل هایی را پیدا کرد که پایدار باشند. به عقیده بسیار از کارشناسان و صاحبنظران، خود کفایی و روی آوردن به تولید ملی و کالای ایرانی یک راه حل بسیار عالی برای خروج از وضعیت فعلی است. با وجود کالاها و تجهیزات برق صنعتی که در داخل تولید می‌شود لزومی به واردات نخواهیم داشت تا که دچار چنین مشکلاتی شویم. تنها موردی که در این بین هست عدم اطمینان کامل برخی برقکاران به اجناس برق صنعتی داخلی است که این مورد نیاز به همدلی و اعتماد به تولیدات داخلی است که ما می‌توانیم کالاهای با کفیت و با قیمت مناسب و با ضمانت و خدمات پس از فروش (موردی که برندهای وارداتی فاقد آن هستند) تولید و به بازار عرضه کنیم. در حال حاضر ما تجهیزات برق صنعتی ایرانی زیادی وجود دارد از جمله تایمرها، رله‌ها، پی ال سی، منابع تغذیه سوئچینگ ایرانی.

   

  جمع بندی

  در این مقاله سعی بر بررسی وضعیت موجود در بازار برق صنعتی کشور شد. با توجه به شرایط موجود به نتیجه رسیده شد که نیاز به یک راه حل پایدار داریم به گونه‌ای که هم محصولات با کیفیت داشته باشیم، هم قیمت مناسب و همچنین خدمات پس از فروش شایسته مشتریان. بهترین راه حل، روی آوردن به محصولات داخلی و کالاهای باکیفیت ایرانی است که ضمن حل بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور موجب رونق هر چه بیشتر این بازار می‌شود. اعتماد و استقبال  از  محصولات ایرانی شرط عملی این راه حل است.

   

   

  با زیتون تغذیه کنیم