خداوند را شاکریم که پس از چندین سال تلاش بی وقفه شرکت «زیتون الکترونیک»  به طور رسمی در سال 1397 پای به عرصه وجود نهاد. شرکت زیتون الکترونیک با در نظر گرفتن نیاز بازار و با توجه به زمینه تخصصی مهندسان داخلی خود، با عنایت خداوند متعال پس از طی مراحل تحقیق و توسعه، موفق به طراحی و تولید منابع تغذیه سوئیچینگ صنعتی  و خانگی با توان‌های مختلف به عنوان اولین گروه از محصولات منابع تغذیه سوئیچینگ شد.

ایده طراحی و ساخت منابع تغذیه سوئیچینگ در سال 1390 شروع شد. این ایده از آنجا آغاز شد که  در اکثر وسایل الکتریکی و الکترونیکی خانگی، صنعتی و حتی نظامی بخش مشترکی به نام منبع تغذیه وجود دارد. بیشتر مهندسان، طراحان و صنعتگران حوزه الکترونیک وقتی ایده یا محصولی را دنبال می‌کنند به حوزه منبع تغذیه آن دستگاه ورود پیدا نمی‌کنند چرا که معتقدند این قسمت از دستگاه در بازار وجود دارد که گاهاً مجبور می‌شوند از منابع تغذیه مشابه استفاده کنند نه دستگاهی که دقیقاً مورد نیاز است. از سویی بیشتر منابع تغذیه از کشورهای دیگر وارد می‌شده است. وارداتی بودن منابع تغذیه سوئیچینگ (که خود مسائلی چون خروج ارز، وابستگی کشور، عدم پشتیبانی و خدمات پس از فروش و … را به دنبال دارد) و نیز عدم تطابق کامل منابع تغذیه موجود در بازار ایران با نیاز مشتریان سبب گردید که ایده ساخت منابع تغذیه سوئیچینگ یا سوئیچینگ مد پاور ساپلای  (switched-mode power supply; switching-mode power supply; SMPS, or switcher) شکل بگیرد. برای این کار دو راه وجود داشت:

 1. راه ساده که همان کپی و مهندسی معکوس منابع تغذیه موجود بود. این کار شاید مسأله اول یعنی حل مشکل واردات محصول را تا حدودی حل می‌کرد ولی هم چنان مسأله دوم باقی می‌ماند.
 2. دانش تحلیل و طراحی و تولید این محصول کسب شود بگونه‌ای که بتواند همزمان دو مسأله فوق (یعنی منابع تغذیه سوئیچینگ بومی و تطابق با نیاز بازار) را پاسخگو باشد.

پس از بررسی‌های متعدد راه دوم برگزیده شد هرچند پیمودن این راه نیاز به مقدمات فراوانی داشت از جمله جستجوی کتاب‌ها، مقالات و منابع علمی معتبر، پژوهش در حوزه مرتبط با منابع تغذیه سوئیچینگ، تشکیل گروه پژوهشی کارآزموده، آماده سازی آزمایشگاه فوق تخصصی و مدرن و … . به لطف خدا در مدت شش سال بیش از صدها مقاله و کتاب های مرجع و منابع تحقیقاتی مطالعه و بررسی شد. هرچه روند پیش می رفت در عین حالی که پازل های مسأله حل می شد مسائل جدیدی خود را نشان می داد که نیازمند تحقیق و تلاش مضاعف تری بود. شکر خدا این مسائل یکی پس از دیگری حل شد تا به نقطه ای رسید که هم اکنون منابع تغذیه سوئيچینگ متعددی با توان های مختلف و مصارف گوناگون خانگی و صنعتی طراحی و ساخته شده است. برای اطلاع از آخرین محصولات در زمینه منابع تغذیه سوئيچینگ زیتون الکترونیک می‌توانید صفحه محصولات را مشاهده کنید.

 

نکته مهم این است که اگر ما در شرکت زیتون الکترونیک روش کپی و مهندسی معکوس را در پیش می‌گرفتیم به راحتی نمی‌توانستیم از یک محصول که صرفه اقتصادی ندارد به تولید برسیم. اما چون زمینه و بستر علمی آن فراهم شد هم اکنون این امکان وجود دارد در صورتی که به هر دلیل محصول اقتصادی نبود بتوانیم تولید آن را اقتصادی نماییم.

نکته بعدی موضوع تأمین قطعات و تحریم ها بود اگر به روش مهندسی معکوس پیش می‌رفتیم خیلی محتمل بود که با قطعاتی مواجه شویم که در بازار ایران وجود ندارد. دانشی بودن محصول منبع تغذیه سوئیچینگ سبب شده در صورتی که قطعه‌ای در بازار وجود نداشته باشد به راحتی بتوان قطعه دیگری را جایگزین نمود که همان کار قطعه قبلی را یا حتی بهتر از آن انجام دهد.

حال به لطف خدا پس از چندین سال کار پژوهشی، علمی و عملیاتی مفتخر هستیم محصولات متعددی را در زمینه منابع تغذیه سوئیچینگ ایرانی با نام تجاری زیتون الکترونیک، طراحی و تولید و روانه بازار کنیم تا باشد خدمتی شایسته برای جامعه ایران اسلامی.

 

 • رسالت ها، مأموریت‌ها
  • نهادینه سازی فرهنگ علم و دانش در جامعه
  • ایجاد اشتغال پایدار در سطح کشور
  • تربیت نیروهای دانشی خلاق، متعهد، علاقه مند به یادگیری و پیشرفت
  • حفظ استقلال و جامعیت کشور
  • حفظ کرامت و ارزش مقام مشتریان
 • اهداف،
  • طراحی و تولید انواع منابع تغذیه سوئيچینگ SMPS   با توان‌های مختلف و محصولات مرتبط با آن در این حوزه
  • تأمین نیازهای داخلی به دستگاه های منابع تغذیه سوئيچینگ SMPS  در حوزه خانگی، صنعتی و نظامی
  • ورود به بازارهای بین المللی و صادرات منابع تغذیه سوئيچینگ SMPS   و محصولات مرتبط با آن
  • گسترش  تنوع منابع منابع تغذیه سوئيچینگ SMPS   مطابق با نیاز مشتریان
  • ارتقا سطح کیفی و کمی محصولات به صورت مداوم
خروج از نسخه موبایل