فروش عمده منبع تغذیه سوئیچینگ 2/5 آمپر 24 ولت

خرید منبع تغذیه سوئیچینگ  24 ولت 2/5 آمپر ریلی 

منبع تغذیه 24 ولت 2/5 آمپر زیتون الکترونیک  SPS-R2425 از پروفروش ترین منبع تغذیه شرکت زیتون الکترونیک می باشد، از لازم ترین و مهمترین قطعات درون یک تابلوی اتوماسیون ، بدون هیچ شک و شبهه ایی منابع تغذیه سوئیچینگ است که البته این سوئیچینگ بودن منبع تغذیه بسیار بسیار با اهمیت است. شاید این سوال برای همه ما پیش بیاید ، این منبع تغذیه سوئیچینگ چیست و کارکرد آن چطور است. در توضیح این مطلب باید بگوییم منبع تغذیه سوئیچینگ که اصول کارکرد آن باز یا بسته شدن یک سوئیچ الکترونیکی است می تواند به صورت تئوری %۱۰۰ بازدهی داشته باشد و در عمل نیز می تواند تا حدود %۹۷ راندمان داشته باشد.

یک منبع تغذیه سوییچینگ شامل قطعاتی مانند سلف، خازن و سوییچ می شود و تنها انرژی را در خود ذخیره و یا انتقال می دهند و شامل اجزای مقاومتی که انرژی را بصورت گرما اتلاف می کنند نمی شود. یک سوئیچ الکترونیکی می تواند یک دیود، ترانزیستور bipolar، ماسفت و یا IGBT باشد که در ناحیه غیر خطی کار میکنند. این نوع سوئیچ ها می توانند در حالت باز بودن با اختلاف ولتاژ نزدیک به صفر جریان را عبور دهند یا در حالت بسته بودن هیچ جریانی را از خود عبور ندهند. در هر دو حالت بر خلاف کارکرد یک رگولاتور خطی سوئیچ ها هیچ توانی را تلف نمی کنند و البته مهمترین خاصیت منبع تغذیه سوئیچینگ همین است.

از شرکت هایی که این منابع تغذیه را تولید میکنند بدون هیچ شک و شبهه ایی ، بهترین آنها شرکت DELTA است که بسیار منبع های تغذیه POWER SUPPLY پرقدرت و با کیفیت طراحی و تولید میکند. حالا میخواهیم به منبع تغذیه سوئیچینگ ZE SPS-R2425 بیشتر بپردازیم.

مزیت  منبع تغذیه سوئیچینگ   

  • بازدهی بالا : بدون شک در دنیای امروزی نیاز ما به انرژی زیاد شده‌است و در نتیجه باید مدیریت بهتری روی مصرف انرژی الکتریکی داشته باشیم، پس اگر بخواهیم در طراحی مدار میزان مصرف انرژی را مد نظر قرار دهیم ،باید در مدارمان جایی برای منبع تغذیه سوئیچینگ در نظر داشته باشیم. این منابع تغذیه اغلب دارای راندمان بالای 85 درصد هستند و توانسته‌اند اتلاف انرژی که یکی از مشکلات اصلی زندگی بشر در عصر حاضر است را تا حد زیادی کاهش دهند.
  • اندازه کوچکتر و وزن کم : برای تبدیل ولتاژ ۱۲ ولت DC به ۵ ولت DC با جریان حداکثر ۱ آمپر می‌توان از یک رگولاتور خطی استفاده کنیم که البته از اتلاف بسیار بیشتری نسبت به رگولاتورهای سوئیچینگ برخوردار است. اما برای مثال اگر بخواهیم برق شهر که دارای ولتاژ ۲۲۰ ولت AC هست را به ۵ ولت DC تبدیل کنیم ابتدا به یک ترانس با وزن و حجم نسبتا زیاد و سپس یک یکسو ساز و خازن ظرفیت بالا نیاز داریم. روی هم رفته این مدار فضای زیادی را اشغال می‌کند ولی با طراحی یک منبع تغذیه سوئیچینگ با همین مشخصات در یک فضای حداکثر ۲ در ۳ سانتیمتر با وزن بسیار کمتر قابل پیاده‌سازی است. مانند اکثر شارژرهای گوشی‌های موبایل که از منابع تغذیه سوییچینگ بهره می‌برند.
  • قیمت ارزان : اگر بخواهیم از یک ترانس برای تبدیل AC به DC استفاده کنیم در شرایطی که جریان خروجی ترانس بیش از 2 آمپر باشد ترانسفورماتور به تنهایی و بدون در نظر گرفتن مدار یکسوساز و تثبیت‌کننده علاوه بر وزن بسیار سنگین در بسیاری از موارد قیمت دو تا چند برابری نسبت به مدارات سوئیچینگ در بر خواهد داشت.
  • بدون نیاز به خنک سازی :منبع تغذیه سوئیچینگ بگونه ای طراحی شده که نیاز به دستگاه خنک سازی جداگانه نداشته باشد چرا که اولا منبع تغذیه سوئیچینگ ریلی گرمای خیلی کمی تولید می‌کند و حداکثر دمای آن در بدترین حالت به 60 درجه سانتی گراد می‌رسد. تعبیه راه‌های هوایی بر روی بدنه برای تبادل گرما، به خنک سازی بیشتر آن کمک کرده است. همچنین استفاده از هیت سینک (Heat sink) داخلی کارا، سیستم خنک سازی منبع تغذیه سوئیچینگ را تکمیل‌تر نموده است.
  • حفاظت طلایی شوک الکتریکی: منبع تغذیه صنعتی ریلی زیتون الکترونیک با دارا بودن حفاظت شوک الکتریکی باعث شده هم در مد مشترک (مثلا هنگام رعد و برق که هم روی نول و هم روی فاز جریانی ناگهانی بزرگی ایجاد می‌کند) و هم در مد دیفرانسیل (مثلا هنگام راه انداری موتورهای الکتریکی القایی که جهش ناگهانی ولتاژ را شاهد هستیم) از منبع تغذیه سوئیچینگ به خوبی محافظت نماید.
  • مجهز بودن به سافت استارت (soft start) :یکی دیگر از مزیت‌های منابع تغذیه سویئچینگ زیتون الکترونیک است. سافت استارت یا همان شروع نرم سبب می‌شود وقتی ولتاژ ورودی به حد مجاز خود رسید ولتاژ خروجی را تثبیت کرده و وصل نماید. در صورتی که این ویژگی در منبع تغذیه سوئیچینگ نباشد سبب آسیب‌های جدی به منبع تغذیه و دیگر تجهیزات متصل به آن می‌شود. این ویژگی در تجهیزاتی که نسبت به ولتاژ ورودی خود حساس هستند اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند.
  • حفاظت اضافه جریان یا اضافه بار (Overload Protection or Over Current): منبع تغذیه صنعتی ریلی چون مجهز به مد حفاظتی اضافه جریان یا اضافه بار هست مانع از افزایش جریان خروجی از یک حد معین می‌شود. در این حالت جریان ثابت است. همچنین وقتی که منبع تغذیه با اضافه جریان یا اضافه بار در ورودی مواجه شود در مد حفاظتی اضافه جریان مانع از افزایش جریان ورودی به دستگاه می‌شود.
  • حفاظت اتصال کوتاه (Short Circuit Protection): در صورت اتصال کوتاه سیم‌های خروجی، منبع تغذیه سوئیچینگ به طور خودکار خاموش و پس از رفع مشکل به طور خودکار مجددا روشن می‌شود اتصال کوتاه سیم‌های ورودی مساله‌ای برای دستگاه به وجود نمی‌آورد.
  • راندمان حداکثری منبع تغذیه صنعتی : طراحی داخلی منبع تغذیه به گونه‌ای بوده است که بازدهی بیش از 90 درصد را به ارمغان آورده است که در مقایسه با دیگر منابع تغذیه موجود مقدار قابل توجهی است. این باعث شده که وقتی منبع تغذیه در حالت بدون بار روشن است مصرف بسیار ناچیزی داشته باشد. از سوی دیگر ریپل و نویز منبع تغذیه سوئیچینگ بسیار کم و کمتر از 0.1 ولت می باشد. اما تعبیه ارت در مدار سبب تخلیه بار از طریق ترمینال تعبیه شده اضافی شده و سبب حفاظت انسان در شوک الکتریکی می‌گردد.
  • نصب آسان منبع تغذیه سوئیچینگ : منبع تغذیه سوئیچینگ ریلی زیتون الکترونیک به صورت اصولی طراحی شده است. قالب از نوع ریلی 35 میلی متری (Din rail) است این امر باعث شده منبع تغذیه سوئیچینگ بسیار سریع و آسان روی ریل های صنعتی با کدهای TS35/7.5 و TS35/15 نصب گردد. از سوی دیگر برای گرما زدایی بهتر دستگاه راه‌های هوایی مناسبی ایجاد شده که علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا، سبب خنک‌تر شدن آن می‌شود.

 

 

شکل ظاهری منبع تغذیه 24 ولت 2/5آمپر زیتون

رنگ پاور ما همانند پی ال سی ها سفید رنگ است در گوشه سمت چپ  لوگو شرکت با حروف انگلیسی ZE  نوشته شده است وسمت راست از آن عبارت SPS-2425 که مدل منبع تغذیه ما را مشخص میکند.

در پایین منبع تغذیه یوئیچینگ  ترمینال های خروجی منبع تغذیه  و سمت راستپایین تر از آن چراغ POWER که نشان دهنده روشن و یا خاموش بودن پاور هست قرار دارد. 

فروش منبع تغدیه سوئیچینگ 24 ولت 2/5 آمپر
خرید منبع تغدیه سوئیچینگ 24 ولت 2/5 آمپر

پی ال سی های شرکت هایی که  ورودی برق 220 ولت ندارند و برای روشن کردن این سری پی ال سی و ماژول هایش باید از منبع تغذیه 24 ولت 2/5آمپر استفاده کنیم و برای راه اندازی لوازم دیگر هم به همچنین منبع تغذیه احتیاج داریم. ولی به هر شکل دلیل عمده استفاده زیاد و پرفروش بودن منبع تغذیه سوئیچینگ 2/5آمپر 24 ولت زیتون، عدد رنج خروجی آن است که در اکثر سیستم ها به این خروجی یعنی 24VDC 2/5A احتیاج داریم.

مدلSPS-R2425
نوعصنعتی ریلی
توان60W
ولتاژ ورودی100-275VAC or 140-389VDC
ترمینال ورودیسه پین (فاز، نول، ارت)
ولتاژ خروجی24 VDC
ترمینال خروجیچهار پین (0,0-24,24)
حداکثر جریان خروجی 2.5A
ریپل و نویزکمتز از 0.1V
بازدهیبیشتر از 90٪
حفاظت اتصال کوتاهOK
حفاظت اضافه جریانOK
حفاظت اضافه ولتاژ دوبلOK
حفاظت شوک الکتریکیOK
سافت استارتOK
چراغ نشانگر پاور دارد
بازه دمایی مورد استفاده0-70C
مقاومت رطوبت80 %
وزن250g
ابعاد58*72*87 mm
مدت ضمانت محصول2 سال
کشور و شرکت تولید کنندهایران - زیتون الکترونیک

این مطالب را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed