5 نکته مهم خرید منبع تغذیه کف خواب فلزی + ویدیو

منبع تغذیه کف خواب فلزی لانه زنبوری

❌قبل از خرید پاور فلزی کف خواب، حتما این کلیپ رو تا انتها تماشا کنید‼️

در نوشته قبلی 7نکته مهم برای خرید منبع تغذیه سوئیچینگ توضیح داده شد. اگر این مقاله را هنوز نخوانده اید حتما آن را بخوانید. اما در این نوشته قصد داریم پنج نکته مهم در زمان خرید منبع تغذیه کف خواب فلزی (Enclosed power supply) که باید به آن توجه داشت را بررسی کنیم. این نکات شامل این موارد می شوند:

1️⃣ در حالت دائم کار باید روی 80% جریان نامی پاور حساب کرد البته در بهرین شرایط.
2️⃣ بدنه فلزی حتما به ارت متصل شود جهت حفظ ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی
3️⃣ پاور به صورت کامل روی سینی پیچ شود تا گرما زدایی بهتری صورت گیرد
4️⃣ از پیچ تنظیم ولتاژ (V.ADJ) روی پاور فلزی استفاده نکنید تا دچار مشکل و عدم کارکرد دستگاه نشوید
5️⃣ امتحان کنید که درپوش پلاستیکی روی ترمینال های منبع تغذیه کامل باز شود تا دسترسی کامل به پیچ ترمینال داشته باشیددر ویدیو فوق مهمترین نکاتی که در زمان خرید یک منبع تغذیه کف خواب یا همان پاور فلزی باید به آن توجه داشت را بررسی می کنیم. برای اینکار از یک منبع تغذیه کف خواب ادیسون edisun power supply ‌مدل s-50-24 ‌ استفاده می کنیم این منبع تغذیه ۲۴ ولت با جریان خروجی حداکثر2 آمپر هست که روی لیبل کنار هم قابل مشاهده است. در ادامه با ما همراه باشید

نکته 1:‌ جریان نامی و جریان واقعی منبع تغذیه کف خواب

اولین نکته که باید در زمان خرید و سفارش دقت کنیم این است که منبع تغذیه فلزی های موجود در بازار در حالت کلی ۸۰% توان نامی خود خروجی می دهند و بیشتر از آن نباید روی آن حساب باز کرد. مثلاً اگر این منبع تغذیه کف خواب ۲ آمپر هست ما باید حداکثر ۱.۶ جریان کشی کنیم. این مورد فارغ از برند هست و در برندهای بهتر میتوانیم این مورد را کمتر در نظر بگیریم ولی در حالت کلی پیشنهاد می شود بیشتر از 80 درصد جریان نامی، جریان کشی نکنیم.

نکته 2: ترمینال ارت منبع تغذیه فلزی

نکته دوم این هست که این منبع تغذیه برای خنک کن کردن از بدنه فلزی استفاده میکند و بسته به قطعات داخلی که برای طراحی منبع تغذیه استفاده می شود ما یک ولتاژ نشتی روی بدنه فلزی داریم که حتی اگر فازمتر را روی بدنه فلزی بزنیم فازمتر روشن می‌شود. بنابراین حتماً ترمینال ارت را به ارت وصل کنید

نکته 3: نصب منبع تغذیه کف خواب

نکته سوم برای خنکتر شدن بهتر حتماً منبع تغذیه کف خواب فلزی را روی سینی یا تابلو به طور کامل پیچ کنید. همنچنین به شکل خوابیده یا به شکل ایستاده می توان از آن استفاده کرد و از جا پیچهای تعبیه شده روی آن برای پیچ کردن منبع تغذیه به تابلو یا سینی استفاده کنید

نکته 4: پیچ تنظیم ولتاژ منبع تغذیه فلزی

نکته چهارم روی تمام منبع تغذیه های فلزی پیچ (ولوم) تنظیم ولتاژ (V.ADJ) وجود دارد که می توان ولتاژ را با آن تنظیم کرد. پیشنهاد اکید می‌کنیم که با این پیچ کاری نداشته باشید چون کیفیت این پیچ بسیار پایین هست و کم و زیاد کردن این پیج باعث می‌شود که حتی منبع تغذیه شما به طور کامل از کار بیفتد و خروجی ندهد.

بنابراین تا وقتی که نیاز خیلی ضروری به تنظیم ولتاژ ندارید هیچ گاه از این پیچ استفاده نکنید.
نکته قابل توجه این است که این مورد درباره منابع تغذیه کف خواب می باشد ولی در مورد منابع تغذیه ریلی که پیچ تنظیم ولتاژ آن از نوع ضد گرد وغباراست کاملا با کیفیت بوده و هرگونه تغییر و تنظیم ولتاژ در این نوع منابع تغذیه (Din Rail) مشکلی ایجاد نمی کند.

نکته 5: درپوش حفاظتی

نکته آخر در مورد منبع تغذبه کف خواب اینکه درپوش حفاظتی آن وجود داشته باشد تا شوک الکتریکی وارد نشود. همچنین موقع خرید منبع تغذیه فلزی بررسی شود این درپوش به طور کامل باز شود تا دسترسی کامل به پیچ ها وجود داشته باشد. در بعضی از برندهای موجود در بازار درپوش شیشه ای به طور کامل باز نمی شود و مانع دسترسی کامل به پیچ ها و بستن سیم ها می شود. بنابراین دقت شود که حتماً در پوشش حفاظتی منبع تغذیه کف خواب به طور کامل باز شود.

مقایسه منبع تغذیه فلزی با منبع تغذیه ریلی

مقایسه منبع تغذیه ریلی و منبع تغذیه کف خواب
مقایسه منبع تغذیه ریلی و کف خواب

اینکه چه نوع منبع تغذیه استفاده کنیم منبع تغذیه کف خواب یا منبع تغذیه ریلی بستگی به شرایط استفاده ما دارد. برای اینکه بتوانیم بهتر تصمیم بگیریم در اینجا پس از بیان نکات مهم درباره منبع تغذیه کف خواب به مقایسه آن با منبع تغذیه ریلی در ویژگی های بیان شده می پردازیم.

ویژگیمنبع تغذیه کف خوابمنبع تغذیه ریلی
جریان کشی دائمیحداکثر تا 80 درصددر برخی برندها تا 120 درصد (مثلا EDR-30-24)
جنس بدنه فلزی و نیاز به اتصال ارت جهت حفظ ایمنیمعمولا پلاستیکی و دارای ایمنی بالا
خنک سازی از طریق بدنه فلزی نیاز به اتصال کامل به بدنه تابلو یا سینیاز طریق جریان همرفتی هوا بدون نیاز به اتصال به بدنه تابلو
نصبحتما به بدنه پیچ شودنصب سریع و راحتر بر روی ریل‌های استاندارد
پیچ تنطیم ولتاژجنس بدون کیفیت و عملا غیر کاربردی (تا حد امکان استفاده نشود)ولوم از جنس ضد گرد و غبار و کاملا کاربردی
محافظت ترمینال‌هانیاز به در پوش جهت حفظ ایمنیترمینال‌ها به صورت داخلی و کاملا ایزوله
مقایسه منبع تغذیه کف خواب فلزی و ریلی

جهت بررسی دقیقتر و دیگر تفاوت ها مقاله «10 مشخصه مهم در منابع تغذیه سوئیچینگ» را بخوانید. ناگفته نماند که موارد مهم دیگری نیز به عنوان پارامترهای تعیین کننده و موثر در انتخاب وجود دارد که در مقاله جداگانه به آن پرداخته خواهد شد.

جمع بندی

در این نوشته ما سعی کردیم نکات بسیار مهم در هنگام خرید و استفاده از منبع تغذیه کف خواب فلزی یا همان پاور فلزی بیان شود تا هنگام استفاده شما با مشکلی بر نخوریم. همچنین این ویژگی های مهم برای دو نوع منبع تغذیه ریلی و منبع تغذیه کف خواب بررسی و مقایسه شد. اگر نکته ای دیگری شما در نظر دارید می توانید در قسمت پایین همین نوشته قسمت نظرات، برای ما ارسال کنید.

این مطالب را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed